2017 Sessions Schedule

Find the full program here: 2017 Flagstaff Mountain Film Festival Program

THURSDAY, FEBRUARY 16TH


The Orpheum

1) Shaping Destinies, 2:30 – 5 pm

  • Being Here
  • Selah: Water from Stone
  • Through the Thick – Preserving the Rhino in South Africa
  • Joshua Tree: Threatened Wonderland
  • Mira
  • Namuli
  • Voyagers Without Trace

2) Amazing Earth, 7:30 – 10:30 pm

  • Being Here
  • Rangers of the Reef
  • Nature Needs You
  • Central Fire
  • Conservation Generation
  • Hard Rock Café
  • Mining the Mother Lode
  • Shipping Home
  • Message in a Bottle
  • The Heart Followers
  • Unbroken Ground
  • Snowflake

Flag Bike Revolution

A) Adventure Sports & Stories, 7 – 10 pm

  • Eunoia
  • Mountains of Wind
  • Salween Spring
  • Proven Here: Iceland
  • The Trail to Kazbegi
  • Quadrilyzed | The Journey
  • of Jason Abraham
  • Reflections
  • When We Were Knights
  • Last Thoughts on The Dirtbag
  • What’re You Scared Of, Kid?
  • The Great Siberian Traverse
  • Wasfia
  • Fallen Feather
  • Locked In: First Descent of the Beriman Gorge

FRIDAY, FEBRUARY 17TH


The Orpheum

3) Over the Edge, 2:30 – 5 pm

  • Across the Sky
  • Chasing Niagara
  • StrongWater
  • Boundless
  • When We Were Knights
  • Doing It Scared

4) Common Trails, 7:30 – 10:30 pm

  • Nascent
  • Kickass Katie Lee
  • Throw
  • Leche y Miel (Milk & Honey)
  • Boundless
  • A Backcountry Recovery
  • Douglas Tompkins: A Wild Legacy
  • Ace and The Desert Dog
  • Paul’s Boots

Flag Bike Revolution

B) Adventure Sports & Stories, 7 – 10 pm

  • Across The Sky
  • Doing It Scared
  • John Shocklee: A Fairy Tale
  • Snowflake
  • Iran: A Skier’s Journey
  • Equal Footing
  • Young Guns
  • What’re You Scared Of, Kid?
  • KILIAN
  • Ace and The Desert Dog
  • Our Local Epic

SATURDAY, FEBRUARY 18TH


The Orpheum

5) Family Program, 10 am – noon

  • Halfway Point
  • I am Yup’ik
  • Zebra
  • To Scale: The Solar System
  • Animation Station
  • What You Take Away: A Colorado River Reflection
  • Mot Nord (Northbound)
  • Throw

6) Rad Women Rock, 2 – 5 pm

  • Today I Rise
  • Equal Footing
  • Like a Wolf
  • Hard Rock Café
  • A Way Forward
  • Wasfia
  • Fast Forward
  • The Mysteries
  • pushing BACK
  • Running with the Belles
  • Being Here

7) States of Water, 7 – 10 pm

  • Simon Beck: Snow Artist
  • Message in a Bottle
  • Gyalmu’s House
  • Holy (un) Holy River
  • 62 Years
  • The Super Salmon
  • Thyself
  • Snowflake

8) Adrenaline Night, 10:30 – 11:30 pm

  • Eunoia
  • Proven Here: Iceland
  • Fallen Feather
  • Across the Sky
  • Gone Big
  • StrongWater
  • Out There
  • 55 Hours in Mexico
  • Mountains of Wind
  • Mot Nord (Northbound)

SUNDAY, FEBRUARY 19TH


The Orpheum

9) Family Program, 10 am – noon

  • Mountains of Wind
  • Animation Station
  • Stems
  • My Magic Mum
  • Throw
  • Thyself
  • Last Shot 
  • Mot Nord (Northbound)

10) Extraordinary Adventures, 2:30 – 5 pm

  • Aspirations of The Pamirs
  • Out There
  • Welcome to The Last Bookstore
  • The Great Siberian Traverse
  • KILIAN
  • Dodo’s Delight 

11) Ed Shred Local’s Night, 6:30 – 9 pm

  • Animation Station
  • Plastico
  • The Confluence
  • Central Fire
  • Canyon Song
  • Monster Slayer
  • The Wind River Project
  • Painting The Bottom to The Top
  • Born to Rewild